Jak wybrać odpowiednią izolację termiczną do remontowanego domu?

Dobór materiałów izolacyjnych ma duże znaczenie, dlatego też wtedy, gdy planuje się remont, duże znaczenie ma dopasowanie ich do budynku, budżetu i własnych oczekiwań. Jakie izolacje termiczne najczęściej używane są w remontowanych domach jednorodzinnych?

Dlaczego warto wykonać termoizolację?

Termoizolacja niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego też obecnie na skorzystanie z takiego remontu decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych.

Starsze budynki, w których najczęściej w ogóle nie ma izolacji, są bardzo drogie w utrzymaniu, a ostatnie podwyżki cen energii, węgla oraz gazu dodatkowo pogłębiają problem.

Termoizolacja, a w szczególności ocieplenie ścian oraz dachu, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w postaci redukcji kosztów ogrzewania i jednocześnie niższych rachunków.

Ocieplenie ścian domu – jaki materiał wybrać?

Gdy dobiera się izolacje termiczne – https://izotechservice.pl/izolacje-termiczne/ na budynki remontowane, duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie materiałów, aby można było uzyskać dzięki nim optymalny poziom docieplenia.

Najczęściej na starszych domach wykorzystuje się najpopularniejsze ocieplenia, czyli styropian. Jest on oferowany w wielu grubościach, które dobiera się zależnie od rodzaju ścian.

Należy pamiętać o tym, że ważny jest montaż, który powinien być dopasowany do typu podłoża. Trzeba więc uwzględnić rodzaj elewacji oraz materiały, z których budowane musy.

Alternatywnie można zdecydować się również na wełnę mineralną. Tego typu izolacje termiczne są jednak droższe i wymagają nieco innego montażu.

Izolacja termiczna dachu – płaskiego i skośnego

W starszych domach najczęściej nie izoluje się dachów, dlatego też duże znaczenie ma ich odpowiednie docieplenie.

Gdy dom ma dach płaski, najczęściej kryty papą, wykorzystuje się wtedy styropian, który układany jest pod tym materiałem dekarskim. Można wtedy zapobiec ucieczce ciepła z budynku.

Dachy skośne izoluje się od strony poddasza. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się wełna mineralna, a także izolacje natryskiwane i wdmuchiwane, czyli izolacje termiczne z pianki PUR oraz z celulozy.

Termoizolacja starszego domu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Gdy przeprowadza się prace termoizolacyjne w starszym domu, trzeba też pamiętać o dokonaniu wymiany okien i drzwi, gdy są starsze.

Wtedy warto pomyśleć o montażu nowoczesnego systemu wentylacji z rekuperacją.

Oszczędności przynosi także zainwestowanie w rozwiązania wykorzystujące OZE, czyli odnawialne źródła energii, na przykład w fotowoltaikę do produkcji prądu, pompy ciepła czy panele solarne na dachu.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz