Zima to zwykle okres wzmożonej zachorowalności. Chociaż dużo mówi się o tym, by szczególnie wtedy zadbać o swoją odporność, wiele osób to ignoruje, przez co prędzej czy później zapada na przeziębienie. Jednym z charakterystycznych objawów choroby jest kaszel suchy i kaszel mokry. Jak je rozpoznać i rozróżnić? I co ważniejsze, jak je skutecznie leczyć?
Kaszel mokry, a kaszel suchy – czym się różnią?
Odróżnienie kaszlu suchego od mokrego jest istotne, gdyż różni się sposób ich leczenia. Kaszel suchy zwykle pojawia się w początkowej fazie choroby, gdy jeszcze inne objawy, typu katar, ból głowy czy bóle mięśni nie są aż tak nasilone. Kaszel suchy rozpoznamy po uczuciu drapania w gardle i lekkim bólu podczas przełykania. Niestety, wiele osób bagatelizuje ten objaw, przez co nie podejmują odpowiedniego leczenia. Dzięki temu choroba może swobodnie się dalej rozwijać. Następstwem rozwijającego się przeziębienia jest zmiana kaszlu suchego w kaszel mokry. Równolegle nasileniu ulegają inne objawy – pojawia się katar, silny ból gardła, a nawet stan podgorączkowy. Kaszel mokry charakteryzuje się tym, iż drapaniu w gardle ustępuje jego ból i obrzęk, a podczas kaszlu pojawia się gęsta wydzielina nazywana flegmą. Odruch kaszlu ma na celu jej odkrztuszenie i w efekcie usunięcie, często jednak jest ona zbyt gęsta. Dlatego należy podjąć odpowiednie leczenie.
Jak leczyć mokry kaszel?
Aby skutecznie leczyć kaszel mokry, musimy przede wszystkim poznać jego przyczynę. Mówimy głównie o przeziębieniu, bo to jeden z głównych powodów jego powstawania, ale musimy mieć świadomość, że towarzyszy on też dużo poważniejszym schorzeniom, na przykład zapaleniu oskrzeli i płuc. Nigdy więc nie bagatelizujmy kaszlu mokrego, zwłaszcza gdy pomimo leczenia nie widać poprawy i utrzymuje się niepokojąco długo. A jakie leczenie należałoby podjąć w pierwszej kolejności? Oczywiście nie ma co panikować – jeżeli z początku to typowe przeziębienie, pomogą typowe leki na te schorzenie. Warto wyposażyć się w syrop na kaszel mokry. Ma on za zadanie rozrzedzić zalegającą flegmę i przez to ułatwić jej odkrztuszenie. Ponadto zmniejsza stan zapalny gardła i łagodzi podrażnienie w przełyku. Jeśli mimo leczenia w taki sposób nasz stan się nie poprawia, udajmy się do lekarza, który zaleci skuteczniejszą terapię.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz