Walka o sylwetkę – ćwiczenia w domu czy na siłowni?

Moda na bycie szczupłym, wysportowanym, zdrowym i szczęśliwym opanowała Internet i nasze głowy. Dzisiaj, jeśli nie jesteś ‘fit’, z pewnością czegoś Ci brakuje i coś z Tobą nie tak. I chociaż prawdą jest, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, to jednak do odchudzania należy zawsze podchodzić z głową, a nawet lekką dozą poczucia humoru. Jeżeli naszym motywatorem będą jedynie osiągnięcia innych, a nie nasz własny sukces, zapewne dość szybko polegniemy na polu bitwy. Jeżeli więc już mentalnie przygotujemy się na fizyczny wycisk i osiągnięcie celu, jakim jest piękna sylwetka i uśmiech na twarzy, pozostaje wybrać: ćwiczenia w domu czy na siłowni? W tym temacie jest naprawdę wiele opinii, bo każde z rozwiązań ma swoje niezaprzeczalne zalety. Dlatego na podane poniżej wskazówki warto patrzeć przez pryzmat własnych potrzeb i możliwości – a wtedy podjęta decyzja będzie na pewno dobra.

Ćwiczenia w domu czy na siłowni?

Wiele osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną oraz konkretnym planem treningowym ma mocno mieszane uczucia, czy zacząć wykonywać ćwiczenia w domu czy może od razu zapisać się na siłownię.

ćwiczenia w domu
Chęć zrzucenia kilku kilogramów to najczęstszy powód, dla którego chcemy ćwiczyć. Ale często nie wiemy, od czego zacząć.

Dla wielu osób trening na siłowni to coś zbyt kosztownego, wolą więc zacząć od czegoś, co jest dla nich dostępne za darmo. Ćwicząc we własnym domu, nikomu nie muszą płacić ani za czas, ani za przestrzeń. Poza tym czują się swobodnie i mogą ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy. Inni argumentują, że wykupienie karnetu na siłownię to dla nich dodatkowa motywacja. Sądzą, że jeśli kupią karnet za 100 – 200 złotych, to choćby z żalu za wydanymi pieniędzmi będą regularnie odwiedzać siłownię. Uważają też, że na siłowni, chociaż odpłatnie, mają dostęp do profesjonalnego sprzętu i mogą skorzystać z cennych porad trenera personalnego. Dla kogoś, kto szybko oczekuje efektów treningowych bez wątpienia będzie to dobre rozwiązanie. Jaką więc podjąć decyzję?

Dlaczego ćwiczyć w domu?

Może Was to zdziwi, ale nawet profesjonalni trenerzy personalni i instruktorzy fitness podkreślają, że można być fit bez uczęszczania na siłownię. Na przykład Marta Henning, trener przygotowania motorycznego, trener personalny oraz trener fitness mówi: „Jeżeli robisz odpowiedni zestaw ćwiczeń, jeżeli rzeczywiście dajesz z siebie wszystko, to jesteś w stanie samym treningiem w domu wypracować genialne efekty. I tak, też jesteś w stanie spalić mnóstwo kalorii (dla niektórych osób to najważniejsza rzecz na świecie, więc mówię).” ~ www.codzienniefit.pl. Trudno nie uwierzyć tak stanowczej wypowiedzi osoby, która jakieś 9 lat trenowała lekkoatletykę, a dziś z powodzeniem trenuje innych. Ćwiczenia w domu mają mnóstwo zalet, których nie ma siłownia. Oto kilka z nich:

• można je wykonać o każdej porze;
• są idealną alternatywą dla osób początkujących, które zwyczajnie wstydzą się korzystać z siłowni;
• wymagają mniej przygotowań – nie trzeba nigdzie jeździć, wystarczy założyć wygodny strój i rozwinąć matę;

ćwiczenia w domu
Aby ćwiczyć w domu, wystarczy założyć strój sportowy i rozwinąć matę.

• umożliwiają korzystanie z różnych aktywności – od jogi, po cardio czy nawet tabatę;
• są mniej kontuzjogenne niż siłownia.

Dla kogo trening w domu?

Jak wspomnieliśmy już, ćwiczenie w domu lub na siłowni trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb. Trening we własnym domu to świetna opcja dla kogoś, kto chce schudnąć lub po prostu spędzić wolny czas, trochę się ruszając, dla osób, które szybko się nudzą i mają problemy z motywacją (tak, siłownia też się im znudzi, a karnet wcale nie będzie motywował, lecz w końcu nawet zniechęci, gdyż wydaliśmy na niego dużo pieniędzy), a także dla kogoś, kto nie ma zbyt wiele czasu i każde 15 minut wolnego w ciągu dnia jest dla niego zbyt cenne, by stracić go na dojazd do siłowni, zamiast wykorzystać na ćwiczenia.

Ćwiczenia na siłowni – dlaczego i kiedy warto?

Mówiąc o siłowni, mamy na myśli przede wszystkim trening siłowy z wykorzystaniem maszyn i ciężarków. Aby odnieść pożytek z chodzenia na siłownię, trzeba podchodzić do niej z głową. Rzadko kiedy daje dobre efekty wykonywanie trudnych ćwiczeń z obciążeniem bez wcześniejszego przygotowania i doświadczenia. Dlatego, jeżeli jesteśmy początkujący, warto ściśle współpracować z trenerem personalnym, który będzie pilnował, abyśmy nie doznali jakiejś kontuzji i dobierze nam dopasowany do nas zestaw ćwiczeń.

ćwiczenia w domu
Na siłowni mamy dostęp do profesjonalnego sprzętu, możemy też skorzystać z porad specjalistów.

Dla kogo siłownia jest idealnym miejscem? Głównie dla osób, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej, ale też dla każdego, kto nie potrafi zebrać się do ćwiczeń w domu i bardziej motywuje go wyjście na siłownię. To także dobre rozwiązanie dla kogoś, kto lubi widzieć namacalne efekty swojej pracy, a przy tym potrafi poddać się pewnej technice ćwiczeń i cierpliwie ją kontrolować. Oczywiście na siłowni również można schudnąć. Niemniej musimy pamiętać, że źle dobrane ćwiczenia siłowe nie przyniosą zamierzonych efektów, a jedynie poważne kontuzje. Dlatego na początku dobrze jest poprosić o pomoc specjalistę, który pokaże nam, jak prawidłowo ćwiczyć całe ciało, by rzeczywiście schudnąć i nie obciążyć mięśni.

ćwiczenia w domu
Ćwicząc na siłowni, warto robić to pod okiem trenera, by uniknąć kontuzji.

Jak widać, zarówno ćwiczenia w domu, jak i na siłowni mają wiele dobrych stron. A która opcja przemawia bardziej do Ciebie?

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz