Matematyka nie musi być nudna!

Matematyka to królowa nauk, trzeba jednak przyznać, że wielu uczniów szkół średnich na myśl o tej królowej lekko się wzdryga. Tak, nie da się ukryć iż nauka matematyki do najłatwiejszych nie należy. Nie musi jednak być złem koniecznym! Jak uczyć się matematyki w liceum, by przygotować się do matury, a jednocześnie mieć z tego frajdę?

Przyczyny braków w wiedzy matematycznej u uczniów

Smutną prawdą jest to, iż wielu uczniów rozpoczynających naukę w liceum ma ogromne braki wiedzy matematycznej z wcześniejszych lat edukacji – nawet z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Powód takiej sytuacji jest dość prosty i trywialny – nauka matematyki w pierwszych latach szkolnych jest mało kreatywna i dość nudna, podczas gdy to właśnie wtedy dzieci najbardziej rozwijają swoje umiejętności intelektualne. Więc jest to najlepszy czas na nauczenie ich podstaw matematyki w stopniu biegłym!

jak uczyć się matematyki w liceum
W szkole podstawowej nauka matematyki jest bardzo pobieżna, stąd wielu uczniów ma potem braki w wiedzy.

Niestety, nauczyciele, mając nawał materiału, starają się go jak najszybciej zrealizować, średnio zważając na to, jak przyswoili sobie go uczniowie. Z tego powodu wielu licealistów zaczyna naukę średnią z ogromnymi brakami, a na lekcje matematyki przychodzi z iście przerażoną miną. Zatem jak uczyć się matematyki w liceum w takiej sytuacji?

Nauka matematyki, a sposoby przekazywania wiedzy

Po pierwsze, uczniowie powinni jasno komunikować nauczycielom, jak wygląda ich wiedza matematyczna. Ignorowanie tego spowoduje, że zaległości narosną, gdyż uczeń nie będzie w stanie przyswoić sobie wiedzy, bądź co bądź, trudniejszej, jeżeli nie rozumie podstaw. Po drugie, wiele leży w rękach nauczycieli, by pokazali uczniom, że matematyka to nie tylko szereg nudnych, nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością zadań, ale naprawdę ciekawa dziedzina nauki przydatna w codziennym życiu (http://mpotega.pl/wiecej-o-matematyce/131-matematyka-w-liceum-jak-skutecznie-jej-uczy%C4%87#).

jak uczyć się matematyki w liceum
Wielu uczniów nie radzi sobie z matematyką, gdyż nie dostrzega jej zastosowania w codziennym życiu.

Pomocne mogą okazać się gry dydaktyczne, dyskusje typu „burza mózgów” czy też pokazanie, jak wszechobecna jest matematyka w konkretnych codziennych sytuacjach. W takim wypadku uczniowie o wiele chętniej będą uczestniczyć w lekcji i co istotne, wszystko zrozumieją i zapamiętają.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz