Menopauza – coś się kończy, coś się zaczyna

Witam serdecznie!

Jako że jest to blog kobiecy, dziś ponownie zwracam się do Pań. W pewnym wieku każda z nas przejdzie, przechodzi lub już przeszła menopauzę. Czym jest menopauza? Na jej temat krąży wiele mitów, co sprawia, że niejedna z nas wręcz panicznie boi się tego okresu. Dlatego też postaram się Wam przedstawić kilka faktów odnośnie menopauzy, które pokażą, że nie jest ona ani straszna, ani wstydliwa.

menopauza
Gdy przygotujesz się na menopauzę, nie będziesz musiała się jej obawiać. Tylko od Ciebie zależy, czy będzie to okres radosny czy smutny.

Menopauza – dojrzała faza życia

Menopauza, inaczej klimakterium czy przekwitanie, to etap w życiu kobiety między wiekiem prokreacyjnym, czyli płodnym, a okresem starzenia się. Głównym elementem menopauzy jest trwałe zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. To zupełnie naturalny proces fizjologiczny występujący u każdej kobiety osiągającej mniej więcej 50. rok życia.

menopauza
Menopauza to naturalny proces fizjologiczny, nie trzeba więc się go obawiać.

Oczywiście u każdej może to wyglądać inaczej, niemniej średnia wieku, w której następuje klimakterium, to 51 lat. Ostatnia miesiączka pojawia się zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Objawy pojawiające się w okresie menopauzy związane są ze zmianami hormonalnymi, a konkretnie z obniżeniem stężenia hormonów kobiecych, czyli estrogenu i progesteronu.

Objawy menopauzy

Menopauza nie odbywa się z dnia na dzień. Może trwać nawet kilka lat. W tym okresie kobieta może zaobserwować nieregularne miesiączki, skąpe lub bardzo obfite krwawienie, a co za tym idzie, dyskomfort psychiczny i lęk przed niechcianą ciążą w późnym wieku. Oprócz tego może pojawić się rozdrażnienie, spadki nastroju, uczucie zmęczenia czy osłabienie libido. Z fizycznych dolegliwości kobieta może zauważyć uderzenia gorąca i nadmierna potliwość, co jest bardzo częste przy menopauzie, a także obrzmienie i bolesność piersi, bezsenność, kołatanie serca, plamienie i wspomniane już bolesne, nieregularne miesiączki.

menopauza
Jednymi z objawów menopauzy są uderzenia gorąca i przemęczenie.

W okresie okołomenopauzalnym wiele kobiet zmienia się z wyglądu, mianowicie przybiera na wadze szczególnie w okolicach podbrzusza, pośladków i ud. Mimo to, mając taką wiedzę, można się przygotować na ten okres psychicznie i przebyć go z godnością.

Więcej informacji o menopauzie znajdziecie także TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz