Nerwica żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

W dzisiejszych czasach wielu z nas żyje w naprawdę zawrotnym tempie. Ciężka stresująca praca, problemy finansowe czy rodzinne – wszystko to może przyczynić się do schorzenia, jakim jest nerwica żołądka. Czym się ona objawia? Jak ją rozpoznać? I jak skutecznie leczyć?

Nerwica żołądka – przyczyny i objawy

Nerwica żołądka to dolegliwość układu pokarmowego, ściśle powiązana z zaburzeniami trawienia występującymi na skutek nadmiernego stresu. Ponieważ żołądek jest jednym z najbardziej unerwionych organów w naszym ciele, to właśnie na nim w pierwszej kolejności odbija się nasza złość czy długotrwały stres. Głównymi objawami nerwicy żołądka są silne bóle brzucha, które pojawiają się nie tylko po jedzeniu, ale właściwie w losowych momentach. Towarzyszyć im mogą zaparcia lub, odwrotnie, biegunki.

nerwica żołądka
Nerwica żołądka objawia się silnymi bólami brzucha, którym mogą towarzyszyć nudności, zaparcia bądź biegunka.

To bardzo uciążliwa dolegliwość, gdyż potrafi zaatakować w najmniej odpowiednim momencie, na przykład gdy nie mamy dostępu do toalety. Ponadto nerwicy żołądka towarzyszą stany lękowe, problemy z zasypianiem, nudności, uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Chociaż nerwica żołądka nie zagraża życiu, potrafi być bardzo uciążliwa.

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną nerwicy żołądka jest stresujący tryb życia. Silne emocje, napięcia nerwowe i psychiczne, złość, stany lękowe – to wszystko ma destrukcyjny wpływ na nasz układ nerwowy i może powodować nerwicę.

nerwica żołądka
Na nerwicę żołądka są szczególnie narażone osoby prowadzące stresujący tryb życia i które często się złoszczą.

Ponadto osobom dotkniętych nerwicą może stale towarzyszyć lęk i niepokój, który wyczerpuje emocjonalnie oraz fizycznie. Dlatego warto podjąć leczenie, by przywrócić swojemu życiu równowagę.

Na czym polega leczenie nerwicy żołądka?

Głównym elementem leczenia nerwicy żołądka jest leczenie farmakologiczne w porozumieniu z neurologiem. Po dokładnym badaniu lekarz powinien przepisać leki uspokajające i przeciwlękowe, które blokują przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu mniej się denerwujemy, znika też uczucie niepokoju. Niemniej jednak tego typu leków nie można przyjmować stale. Aby spełniły swoją rolę, należy połączyć je z psychoterapią, podczas której pacjent uczy się rozumieć swój lęk, a także panować nad nim.

nerwica żołądka
Leczenie nerwicy polega przede wszystkim na psychoterapii, podczas której pacjent uczy się radzić sobie ze stresem i lękiem.

Istotna jest też zmiana trybu życia na bardziej spokojniejszy – pomóc może regularne relaksowanie się. Może to być masaż, muzykoterapia czy inne techniki relaksacyjne.

Z nerwicą żołądka można sobie poradzić!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz