Objawy choroby wątroby – jak je w porę rozpoznać?

Wątroba to wyjątkowy, lecz niestety niedoceniany organ w naszym ciele. Spełnia szereg funkcji, których w razie jej niewydolności nie może przejąć żaden inny narząd. Niestety, objawy choroby wątroby często są nierozpoznane, przez co, mimo zdolności do regeneracji, wątroba jest w coraz gorszym stanie. Co więc warto wiedzieć o chorobach wątroby? I jak o nią dbać, by była zdrowa jak najdłużej?

Objawy choroby wątroby – jak je rozpoznać?

Wątroba to bez wątpienia najbardziej zapracowany narząd w organizmie. Odpowiada między innymi za detoksykację, prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, filtrację i magazynowanie związków w organizmie. Negatywny wpływ na wątrobę mogą mieć częste infekcje wirusowe, nadmierne spożywanie alkoholu, niezdrowa dieta, a także długotrwale przyjmowanie niektórych leków. Pierwsze objawy choroby wątroby to charakterystyczne uczucie rozpierania i uciskania w jamie brzusznej. Może to wskazywać na uszkodzenie niektórych komórek wątroby, na przykład w przypadku zapalenia wirusowego wątroby lub alkoholowej choroby.

objawy choroby wątroby

Inne objawy mogące wskazywać na problemy z wątrobą to osłabienie, zaburzenia koncentracji, senność, brak apetytu, niestrawność, nudności, wzdęcia, bóle głowy, pobolewanie pod żebrami po prawej stronie, a niekiedy także gorączka. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim jak najszybciej należy zbadać enzymy wątrobowe i w razie potrzeby zmienić dietę na zdrowszą i bardziej lekkostrawną oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Najczęstsze choroby wątroby w naszym społeczeństwie

Do najczęstszych chorób wątroby w krajach rozwiniętych zaliczamy stłuszczenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, polekowe uszkodzenie wątroby oraz alkoholowe uszkodzenie wątroby. Więcej na temat tych schorzeń można przeczytać TUTAJ. Aby nie stać się jedną z osób chorujących na wątrobę, warto o nią naprawdę zadbać. Musimy przy tym uświadomić sobie jak wiele ważnych funkcji pełni wątroba w organizmie i jak pogorszy się nasze samopoczucie, gdy wątroba zostanie uszkodzona w nieodwracalny sposób. Należy przede wszystkim zminimalizować czynniki wywołujące objawy choroby wątroby.

objawy choroby wątroby

Na przykład w przypadku alkoholowego uszkodzenia wątroby możliwe jest całkowite odwrócenie skutków, jeżeli zaprzestaniemy spożywać alkohol i nie będziemy narażać wątroby na kontakt ze szkodliwymi toksynami, na przykład z niezdrowego i ciężkostrawnego pożywienia. Dieta ma więc kluczowe znaczenie. Pamiętajmy także, że dbać o wątrobę trzeba już w młodym wieku – gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, zwykle na profilaktykę jest już za późno.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz