Żyjemy w świecie, który nie szczędzi nam trosk. Wiele osób w naszym społeczeństwie musiało walczyć o przetrwanie już od wczesnego dzieciństwa. Brak poczucia bezpieczeństwa i długotrwały stres nigdy nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Dlatego tak wiele osób w jakimś momencie swojego życia zaczyna dostrzegać u siebie objawy nerwicy. Nerwica to ogólne określenie zespołu zaburzeń psychicznych, które stopniowo objawiają się też fizycznie. Nerwica może mieć bardzo różne objawy somatyczne, dlatego wyróżniamy kilka rodzajów nerwic. Co warto wiedzieć o tej chorobie? Jak sobie z nią skutecznie radzić? Jak pomóc bliskiej osobie, która choruje na nerwicę?
Objawy nerwicy – jak je rozróżnić?
Nerwica to dość skomplikowane schorzenie, które jest potęgowane wzajemnie przez objawy psychiczne i fizyczne, tworząc błędne koło. Podłożem nerwicy zwykle jest lęk, ale może ona ostatecznie być inaczej ukierunkowana. Dlatego wyróżniamy nerwicę lękową, wegetatywną, pourazową, histeryczną, neurasteniczną, a także nerwicę natręctw. Nerwica dotyka osoby wrażliwe, nieodporne na stres lub poddane w przeszłości długotrwałemu stresowi. Powodem może być przebyta w jakimś momencie życia trauma, która wciąż tkwi w podświadomości, dając objawy nerwicy. Jak widać, to schorzenie naprawdę skomplikowane i nieszablonowe, dlatego lekarz zajmujący się nerwicą musi podejść do każdego pacjenta indywidualnie. Do najczęstszych psychicznych objawów nerwicy zaliczamy: uczucie lęku, napięcie, niepokój, zaburzenia snu i koncentracji, nadpobudliwość, zamartwianie się i zmęczenie.
To przekłada się na objawy somatyczne, takie jak bóle żołądka, głowy, serca, problemy trawienne, czynności natrętne. W zależności od rodzaju nerwicy różne objawy mogą występować w różnym nasileniu. Pacjent cierpiący na nerwicę zazwyczaj widzi problem, nie potrafi jednak zawsze ocenić, skąd powstał i jakie jest jego emocjonalne podłoże. Dlatego też leczenie nerwicy bywa długotrwałe i wieloetapowe.
Jak wygląda leczenie nerwicy?
Objawy nerwicy mogą przypominać depresję, niemniej są to dwa różne schorzenia. Do skutecznego leczenia potrzebna jest więc prawidłowa diagnoza. Leczenie nerwicy najczęściej przebiega poprzez połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym. Samo podawanie leków uspokajających jest jedynie sposobem na zmniejszenie objawów i przez to ukrycie problemu, który nadal istnieje. Dopiero psychoterapia pozwala wniknąć w sedno problemu i pozwoli ustalić, jaka przyczyna kryje się za powstaniem zaburzeń lękowych. Taka terapia może trwać nawet kilka lat, niemniej jej przebycie może znacząco poprawić jakość życia. Wiele osób, które uporało się ze swoją trudną przeszłością przyznaje, że minęły wszelkie objawy nerwicy, także somatyczne, a oni znów mogą cieszyć się życiem.
Są też bardzo poważne przypadki, na przykład nerwicy natręctw, która może prowadzić nawet do samobójstwa. Pacjenci w takim stanie mogą być umieszczeni w zakładzie zamkniętym i tam poddani intensywnej terapii. Dzięki temu ich powrót do zdrowia jest szybszy, ponadto są pod stałą kontrolą lekarza, który może też stopniowo zmniejszać dawkę leków, aż w końcu całkowicie je odstawi.
Farmakologiczne leczenie nerwicy
Jeśli chodzi o leki na nerwicę, działają one na różne objawy. Chory może skarżyć się między innymi na ataki paniki, lęki, fobie czy powracające natręctwa. By je złagodzić, podaje się leki przeciwdepresyjne, które wyciszają, pozwalają też pozbyć się zaburzeń snu i koncentracji, a co za tym idzie, skutecznie prowadzić psychoterapię. Istotnym czynnikiem w powrocie do zdrowia jest dobranie odpowiednich dawek leków, a następnie ich sukcesywne zmniejszanie. Leczenie nerwicy uznaje się za zakończone w chwili, gdy pacjent jest w stanie samodzielnie funkcjonować bez żadnych leków, a psychoterapia przyniosła wyraźne zmiany w jego spojrzeniu na świat.
Oczywiście leczenie nerwicy farmakologicznie może nieść za sobą pewne niepożądane skutki, ale mądry lekarz będzie bacznie obserwował chorego i w razie wystąpienia niepokojących skutków ubocznych zmieni lek lub dawkę. Ważne więc, by przez cały czas trwania leczenia być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Życie bez nerwicy jest możliwe!
W naszym otoczeniu mnóstwo osób w różnym wieku boryka się od lat z objawami nerwicy. Często są to osoby doskonale radzące sobie w życiu, mające szczęśliwe rodziny oraz świetną pracę. Niestety, nieprzepracowane trudne wspomnienia z dzieciństwa czy inne przykre doświadczenia zepchnięte do nieświadomości wciąż w nas są i mogą powodować napady lękowe, a w efekcie prowadzić do nerwicy. Dlatego nigdy nie lekceważmy jej objawów, nawet jeśli nie są one bardzo uciążliwe. Życie bez nerwicy jest możliwe i chociaż leczenie trwa długo, naprawdę może przynieść skutki. Warto więc się tego podjąć i zawalczyć o siebie, zanim nerwica zacznie niszczyć nas od środka, wywołując poważne, przewlekłe choroby najważniejszych narządów.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz