Opatrunki hydrożelowe – zastosowanie

Witajcie Kochani!

Jak mija Wam dzień? Mi leniwie i jakoś smutno…. Ale nie o tym dzisiaj. Ponieważ jest to blog traktujący głównie o zdrowiu i urodzie, chciałabym się z Wami podzielić praktyczną wiedzą odnośnie innowacji w opatrunkach. Nie ulega bowiem wątpliwości, że każdy z nas może mieć kiedyś do czynienia z poważniejszymi ranami, na które zwykły plaster nie pomoże. Co jest alternatywą? Opatrunki hydrożelowe, stosowane także jako opatrunki na odleżyny, ale o tym później.

Opatrunki hydrożelowe

Hydrożel to specjalna substancja, która zawiera w swoim składzie wodę. Opatrunki hydrożelowe tworzą więc wilgotne, a przez to idealne warunki dla rany do gojenia się. Dlaczego jest to tak istotne? Przy poważniejszych ranach odpowiednie środowisko, właśnie takie, jakie wytwarzają opatrunki hydrożelowe, znacznie przyspieszają proces odtwarzania się naskórka, ponieważ pobudza tkanki do tworzenia jego nowych komórek. Kolejną ważną zaletą opatrunków hydrożelowych jest to, że dzięki zawartości wody zmiękczają suchą skórę, co znacznie ułatwia zmianę opatrunku. W jakich sytuacjach znajdują one swoje zastosowanie? Głównie przy leczeniu ostrych i przewlekłych ran, będących w fazie odtwarzania się naskórka, co ważne, bez infekcji, a także przy oparzeniach drugiego stopnia. Ale na wstępie wspomnieliśmy też o opatrunkach hydrożelowych na odleżyny.

Opatrunki na odleżyny

Czym w ogóle są odleżyny? Mówiąc najogólniej, to zmiany na skórze pojawiające się w wyniku długotrwałego leżenia pacjenta w tej samej pozycji. Mówiąc profesjonalnie, to ognisko martwicy, które może przejść w owrzodzenie skóry. Na odleżyny istnieje kilka rodzajów opatrunków, jednym z nich są właśnie hydrożele. Ich działanie polega na oczyszczeniu rany z martwej tkanki poprzez nawodnienie jej i zapoczątkowanie procesu autolizy. Dodatkowo wilgotność opatrunku hydrożelowego zmniejsza bolesność rany poprzez jej ochładzanie.

Czy macie jakieś doświadczenia ze stosowanie opatrunków hydrożelowych? Podzielcie się nimi w komentarzach! Więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz