Organizacje pożytku publicznego

Witajcie ponownie Drodzy Czytelnicy!

Czas świąt to dla wielu z nas doskonała okazja, by pomagać drugim. W tym okresie wielu z nas wybacza sobie dawne zatargi, stajemy się życzliwsi i czulsi na cudzą krzywdę. Dlatego na ogromną pochwałę zasługują fundacje mające miano organizacji pożytku publicznego (OPP), które nie tylko od święta mają na uwadze cudze dobro i starają się zaspokajać potrzeby takich osób.

Organizacje pożytku publicznego

Czym w ogóle one są? Chodzi tu o fundacje założone z myślą o pomaganiu społeczeństwu w danej gminie, mieście, województwie czy kraju. Pomoc ta oscyluje głównie wokół zdrowia, edukacji czy też wsparcia finansowego osób biednych. Największą popularnością w naszym kraju cieszą się fundacje wspomagające i finansujące operacje bądź leczenie poważnie chorych dzieci. I nie ma się co dziwić – to właśnie nasze pociechy, pokrzywdzone przez los, potrzebują takiej pomocy. Organizacje pożytku publicznego starają się organizować różnego rodzaju koncerty, zbiórki pieniędzy i inne imprezy charytatywne, by uzbierać pieniądze na konkretny cel – na przykład na wyposażenie jakiejś kliniki w specjalistyczny sprzęt lub na poważną operację któregoś z podopiecznych fundacji.

Jak wspierać organizacje pożytku publicznego?

Rzecz jasna, nie każdy z nas jest w stanie założyć swoją fundację, nie oznacza to jednak, że nie możemy wspierać już tych istniejących. Jak już wspomniałam, takie fundacje często organizują zbiórkę pieniędzy, ponieważ same nie dysponują wystarczającym kapitałem. Nie mają też z tego żadnych osobistych zysków. Czy my nie moglibyśmy wesprzeć takiej akcji, dorzucając od siebie kilka cennych złotówek? Istnieje też inna możliwość. Organizacja pożytku publicznego ma prawo raz do roku uzyskać 1% podatku dochodowego z naszego rozliczenia. Tutaj również do naszej decyzji pozostawiono, czy przekażemy tę drobną sumę, a jeśli tak, to na jaką fundację. Młodzi mogą też zgłosić się do wolontariatu i nieodpłatnie wspierać fundatorów i pracowników fundacji w czasie takich akcji.

Zawsze pamiętajmy, że nawet niewielka suma się liczy. Z takich niewielkich sum udało się już uzbierać miliony i uratować niejedno życie, cenniejsze niż wszystkie pieniądze świata! Więcej na ten temat dowiecie się TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz