Pasztety to jedne z najbardziej tradycyjnych przystawek znanych nie tylko w kuchni polskiej, ale i na przykład francuskiej. Podaje się je na zimno lub ciepło, jako przystawkę lub danie obiadowe, z sosami, w marynacie lub jako konserwa powszechnie stosowana do kanapek. Jakie istnieją rodzaje pasztetów? I czy zawsze muszą być one mięsne?
Pasztety tradycyjnie
Myśląc o pasztecie, zwykle przychodzą nam do głowy pasztety przyrządzone z różnych rodzajów mięs. Do najpopularniejszych zaliczamy te z drobiu i podrobów, na przykład z kurczaka, z kaczki lub z gęsi. Te najbardziej wykwintne stanowią drogą przystawkę, ale tak naprawdę każda gospodyni może za niewielką kwotę sama przyrządzić i upiec pasztet.
Pasztety można wykonywać różnymi metodami. Przyrządza się je z surowego, gotowanego bądź pieczonego mięsa, ze wspomnianych już podrobów i drobiu, ale również z dziczyzny oraz z ryb. W ich składzie mogą się znaleźć także warzywa, grzyby, soja lub sery. Przygotowaną masę na pasztet piecze się w kąpieli wodnej lub w cieście. Najczęściej przyprawia się je pieprzem, gałką muszkatołową, imbirem czy też nasącza się aromatycznymi alkoholami.
Pasztety trochę inaczej
W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się kuchnia roślinna, czyli wegańska, a co za tym idzie, wegańskie odpowiedniki typowo mięsnych dań. Jednym z nich są właśnie wege pasztety! Są one bardzo proste w przygotowaniu, a wyglądem, smakiem i formą nie odbiegają od tradycyjnych, mięsnych pasztetów.
Z czego przygotowywane są takie wegańskie pasztety? Głównie z różnych warzyw, na przykład soczewicy, ciecierzycy, selera, fasoli czy brokuł, oraz z dodatkiem kaszy jaglanej. Do tego wiele przypraw, takich jak majeranek, suszony koperek, czosnek, cząber czy kolendra, które nadadzą pasztetowi wyjątkowego smaku. To świetna alternatywa dla osób niejedzących mięsa. Warto więc spróbować swoich sił w kuchni i przygotować pasztet na wiele sposobów!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz