Piegi – jak się ich skutecznie pozbyć?

Piegi to charakterystyczne przebarwienia na skórze pojawiające się na skutek zbyt długiej ekspansji na słońce. Mogą występować na twarzy, na dekolcie, ramionach, a nawet całych rękach. Jedni uważają je za wyjątkowy element urody, jednak dla innych są one zmorą, która wraca każdego lata, gdy na zewnątrz pojawia się więcej słońca. Co warto wiedzieć o piegach? Czy istnieją jakieś metody i środki na ich trwałe usunięcie? Jak zapobiegać powstawaniu nowych piegów?

Piegi – czym są i jak powstają?

Jak już pokrótce wspomnieliśmy na wstępie, piegi to nic innego jak przebarwienia na skórze powstałe na skutek kontaktu ze słońcem. Są efektem szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty, przez co dochodzi do zaburzeń w równomiernym rozkładzie barwnika w skórze. Mogą mieć odcień jasno i ciemnobrązowy, ale też czerwonawy, a nawet brunatny, o różnym kształcie, rozmieszczeniu i zagęszczeniu.

piegi

U niektórych są więc ledwo widoczne, u innych pokrywają zdecydowaną część ciała w bardzo widoczny sposób. Pojawiają się najczęściej u osób o jasnej karnacji, rudych włosach i zielonych oczach, ale nie tylko. Ilość piegów jest zależna od czasu wystawiania ciała na wpływ słońca, zatem najwięcej piegów pojawia się w okresie letnim, gdy często przebywamy poza domem. Skłonność do powstawania piegów jest dziedziczna.

Piegi powodem kompleksów u wielu osób

Chociaż od jakiegoś czasu piegowata twarz promowana jest jako oryginalna i nietuzinkowa uroda, dla wielu osób posiadanie piegów to powód kompleksów. Dotyczy to zwłaszcza piegów na plecach, ramionach i dekolcie. Niejedna kobieta unika odsłaniania tych części ciała, co naturalnie budzi niechęć do wychodzenia na przykład na plażę w stroju kąpielowym czy letniej odzieży na ramiączkach. Jeżeli i Ty należysz do osób, u których powstawanie piegów jest przyczyną kompleksów, warto pomyśleć o tym, jak się ich pozbyć. Jest to możliwe!

Sposób na piegi – zapobiegaj

Chociaż jak wcześniej wspomnieliśmy, piegi to rzecz dziedziczna, można w pewnym stopniu zatrzymać proces ich powstawania. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych, ponieważ osoby ze skórą skłonną do powstawania piegów są też szczególnie narażone na poparzenia słoneczne czy nowotwór skóry.

piegi

W okresie letnim piegowate osoby powinny unikać wychodzenia na słońce w godzinach między 10, a 16, czyli wtedy, gdy świeci ono najmocniej. Jeśli nie da się tego uniknąć, warto zainwestować w kapelusz z szerokim rondem, który osłoni twarz, dekolt, plecy i ramiona przed słońcem. Zaleca się także korzystanie z kremów przeciwsłonecznych z dużym filtrem oraz noszenie jasnej odzieży osłaniającej te miejsca, które są szczególnie narażone na powstawanie przebarwień.

Jak skutecznie pozbyć się piegów?

Na szczęście istnieje też wiele bezpiecznych i sprawdzonych metod na trwałe usunięcie piegów z ciała. Oto niektóre z nich:

1. RETINOIDY – to chemiczne związki organiczne, kwasowe pochodne witaminy A. Ich zadaniem jest pobudzenie wzrostu i zwiększenie różnicowania się komórek nabłonkowych, a także potęgowanie syntezy glikoprotein błonkowych. Ponadto pobudzają wzrost komórek w warstwie kolczystej nabłonka oraz zmniejszają spójność komórek w tkance. Aby uzyskać pożądany efekt, stosuje się je regularnie przez kilka miesięcy wraz z kremem rozjaśniającym.

2. KREMY ROZJAŚNIAJĄCE SKÓRĘ – kremy rozjaśniające na piegi to kolejny popularny sposób na ich bezpieczne pozbycie się. Istnieją kremy bez recepty, jak i na receptę, gdyż mogą mieć różną intensywność działania. W ich składzie znajdują się specjalne kwasy, które po kilku miesiącach stosowania wybielają piegi, wyrównując ich koloryt do podstawowej barwy skóry. Zmiany stają się więc niewidoczne. Aby utrzymać efekt, należy bezwzględnie unikać wystawiania się na słońce oraz stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV.

3. ZAMRAŻANIE PIEGÓW CIEKŁYM AZOTEM – jak sama nazwa wskazuje, zabieg polega na zamrożeniu piegów ciekłym azotem w celu ich usunięcia, niestety nie zawsze przynosi to oczekiwane skutki.

4. TERAPIA LASEROWA – to chyba najpopularniejsza forma szybkiego usunięcia piegów z ciała. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i szybki, a efekty są natychmiastowe. Tuż po zabiegu na skórze mogą wystąpić zaczerwienienia i niewielkie strupki, niemniej po ich wygojeniu skóra ma jednolitą barwę i jest pozbawiona przebarwień. W zależności od stopnia pigmentacji, konieczne może być kilkukrotne powtórzenie zabiegu, by uzyskać pożądany efekt.

A może polubić?

Wiele kobiet, które posiadają piegi od dziecka przyznaje, że bywały z tego powodu wyśmiewane. Z czasem jednak dostrzegły, że posiadają wyjątkową, oryginalną urodę, z której mogą być dumne. Dziś wiele kobiet marzy o piegach i szukają metod na ich sztuczne uzyskanie, na przykład poprzez farbowanie twarzy henną. Widać więc, że piegi mogą dodawać atrakcyjności i są ozdobą twarzy.

piegi

Zamiast więc szukać metod na ich pozbycie się, czasem lepiej po prostu polubić swoją odmienność. Dobór odpowiedniego makijażu pozwoli wydobyć ich piękno, czego niejedna kobieta będzie nam zazdrościła.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz