Pokój dziecięcy – jak go zaaranżować niewielkim kosztem?

Pokój dziecięcy to bez wątpienia wyjątkowe miejsce w każdym domu. Aranżacja takiego pokoju zmienia się dynamicznie, gdyż maluch z każdym kolejnym miesiącem życia staje się coraz bardziej ruchliwy, a co za tym idzie, coraz chętniej bawi się i uczy w swoim pokoiku. Całe wyposażenie powinno więc być dostosowane do wieku dziecka, uwzględniać jego bezpieczeństwo, ale też być radosne i kolorowe. Dlatego ozdoby i dekoracje do pokoju dziecka to bardzo ważne elementy, które odróżniają to miejsce od innych w domu. Jak niedużym kosztem zmienić aranżację pokoju dziewczynki lub chłopczyka? Na jakie gadżety i elementy dekoracyjne postawić?

Pokój dziecięcy – niezbędne elementy wyposażenia

Rodzice, którzy dopiero spodziewają się dziecka, stawiają przede wszystkim na praktyczność pokoju dziecięcego. Niemowlę potrzebuje spokojnego i wygodnego miejsca, dlatego też centralnym punktem jest oczywiście łóżeczko dziecięce. Ściany powinny być utrzymane w naturalnych, spokojnych barwach, bez wielu dekoracji, gdyż byłyby to zbyt silne bodźce dla maluszka, który dopiero zacznie poznawać otaczający go świat. Inne elementy wyposażenia mają ułatwiać rodzicom dbanie o niemowlę. Zwykle jest to komoda z przewijakiem, w której można trzymać potrzebne akcesoria, takie jak pieluszki, kosmetyki dla niemowląt czy ubranka na przebranie. Wielu rodziców decyduje się na umieszczenie w pokoiku dziecięcym stojaka z wanienką, by wszystkie czynności higieniczne wykonywać w jednym miejscu i dzięki temu nie narażać dziecka na zmiany temperatur czy przeciągi. W pokoju niemowlaka warto też postawić wygodny fotel, na którym mama będzie mogła przytulać, usypiać i bawić się z maluszkiem. Urządzenie takiego pokoju wymaga sporo wysiłku. Nim się jednak obejrzymy, nasz nieporadny maluszek stanie się ruchliwym dwulatkiem, a to oznacza jedno – zmiana wystroju jego pokoju!

przewijanie dziecka na łóżku

Projektujemy pokój dla starszych dzieci

Zmiana wystroju pokoju dla starszego dziecka wymaga przede wszystkim organizacji przestrzeni do zabawy i nauki. Kilkulatek jest już zdecydowanie bardziej samodzielny, poza tym szybko rośnie. Dlatego podstawą jest zapewnienie mu większego łóżka z wygodnym materacem. Warto też wybrać meble, które zostaną z nim na dłużej. Przyda się na przykład biurko, przy którym z czasem będzie stawiać pierwsze kroki w edukacji. Na biurku można postawić organizery i inne gadżety, które ułatwią utrzymanie porządku. W pokoju dwulatka nie może też brakować elementów dekoracyjnych, które będą stymulować wyobraźnię dziecka oraz wzbudzać w nim pozytywne emocje. Możemy wybrać więcej dekoracji ściennych, zdecydować się na kolorowy dywan czy też wybrać kolorowe skrzynki, pudełka lub kosze do przechowywania zabawek i innych rzeczy. Zadbajmy przy tym o bezpieczeństwo dziecka – dywan nie powinien się ślizgać na podłodze, a meble nie mogą mieć ostrych kantów, by nie doszło do groźnego wypadku. Ciekawe inspiracje na aranżację pokoi dziecięcych znajdziecie TUTAJ.

pokój dziecięcy dla dużych dzieci

 

Zobacz też:

Jak wybrać lampkę nocną dla dziecka?

https://www.claudia.pl/artykul/jak-wybrac-lampke-nocna-dla-dziecka 

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz