Jak wybrać materac do spania?

 

Jak wybrać odpowiedni materac do spania tak, żeby spełniał wszystkie swoje funkcje i jednocześnie mógł nam posłużyć dłużej niż kilka lat? Odpowiedź nie jest prosta, ale na szczęście po przeczytaniu poniższych porad z pewnością wybór będzie o wiele łatwiejszy. W końcu czy może być coś ważniejszego w naszych domach niż materac, na którym spędzamy prawie jedną trzecią doby?

Na rzeczach ważnych nie powinno się oszczędzać. Oczywiście nie zawsze nasz portfel pozwala na to, żeby wybierać przedmioty czy usługi z „najwyższej półki”, ale jednak czasem lepiej trochę odłożyć i kupić coś jakościowo lepszego. Szczególnie wtedy, kiedy mówimy o rzeczy tak ważnej jak materac na łóżko.

Materac do spania – dlaczego jest taki ważny?

Kiedyś można się było spotkać ze stwierdzeniem, że w ciągu doby powinno spać się minimum osiem godzin. Dziś teorie na ten temat są już inne, bo sen i potrzeby organizmu uzależnione są od konkretnego człowieka. Jednak mimo wszystko sam sen to bardzo ważny element naszego życia. Dlatego tak istotne jest to, żeby materac w domu był do nas odpowiednio dopasowany. Dzięki temu może rozwiązać kilka problemów z zasypianiem.

Materac do spania, a w szczególności taki, który został dopasowany do nas, może przyczynić się do poprawy jakości snu. Zaburzenia snu, czyli tak zwana bezsenność, dotykają coraz większej liczby osób i to niezależnie od ich wieku. Powody bezsenności mogą być różne – stres, czynniki środowiskowe czy nawet choroba. Część z nich dotyczy także napięcia mięśniowego, które nie ustępuje w momencie, kiedy kładziemy się do łóżka. Do tego mogą dochodzić jeszcze bóle mięśni, które z czasem stają się coraz mocniejsze i mocniejsze.

Czy materac rozwiąże wszystkie problemy?

Nic nie zastąpi wizyty u lekarza specjalisty, jeżeli problem z bezsennością nie ustępuje. Można próbować herbatek uspokajających czy relaksacyjnej muzyki, ale należy pamiętać o tym, że na niektóre schorzenia pomóc może jedynie specjalista. Jednak dobry materac do spania sprawi, że część z opisanych wyżej problemów może zostać zniwelowana lub zupełnie zniknie.

kobieta leży na materacu do spania

Jak wybrać materac na łóżko?

Przechodzimy teraz do najważniejszego zagadnienia. Obecnie wybór materacy do spania jest ogromny i bardzo łatwo można się w tym pogubić. No bo skąd mamy wiedzieć, czy potrzebujemy materaca twardego, średnio twardego czy może miękkiego? Tutaj z pomocą przychodzi… waga. Wszystko uzależnione jest od wagi osoby, która z materaca będzie korzystać. Dla osób ważących powyżej stu kilogramów idealny będzie materac twardy. Dla tych, którzy ważą pomiędzy sześćdziesiąt, a sto, najlepiej wybrać model średnio twardy. Poniżej sześćdziesięciu kilogramów warto wybierać materac miękki.

Oczywiście każdy może mieć indywidualne preferencje i podane wyżej wytyczne nie będą mu pasowały. Dobrze wtedy poradzić się specjalisty, który w sklepie pomoże nam wybrać odpowiednie podłoże do spania. Koniecznie trzeba wziąć też pod uwagę to, czy na materacu będzie spała jedna, czy też dwie osoby.

Jaki wkład do materaca?

Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje wkładów do materaców – pierwszym z nich są sprężyny, a drugim pianka. Sama pianka (czasem z domieszką lateksu) znacznie trudniej ulega odkształceniom w trakcie użytkowania. To też oznacza, że może posłużyć odrobinę dłużej. Do tego dobrze dobrać także wkłady z pianki poliuretanowej. Ich obecność w materacu sprawi, że roztocza i bakterie nie będą się tak łatwo tam zagnieżdżały.

Na rynku istnieją jednak też znacznie „nowocześniejsze” wkłady do materacy, które zapewniają większą świeżość. Te można spotkać nawet z trawą morską czy włóknami kokosa. Wszystko oczywiście zależne jest od wyobraźni kupującego oraz niestety, ale zasobności jego portfela.

Ile materacy potrzebujemy w domu?

Zazwyczaj, jeżeli mówimy o parach czy małżeństwie, wybór zdaje się oczywisty. Wybiera się jeden, ale większy materac do łóżka, co jednak nie zawsze jest dobre. Szczególnie wtedy, kiedy partnerzy różnią się od siebie gabarytami oraz wagą. Dobrze się wtedy „przełamać” i wybrać dwa materace, ale o różnej twardości. Tak, żeby każda ze śpiących w łóżku osób, czuła się na swojej połowie dobrze.

Dobrze spasowane materace w ramie łóżka, nie będą zbyt mocno odczuwalne podczas samego spania. Nie należy się obawiać przerwy pomiędzy nimi. O wiele ważniejsze jest zdrowie oraz możliwość dobrego wyspania się.

śpiąca kobieta

Pamiętajmy o poduszkach

Kiedy wybierzemy już odpowiedni materac, warto także dobrać do niego dobre poduszki. Często się o tym zapomina, ale one także wpływają na jakość naszego snu. Obecnie bez trudu znajdziemy rozwiązania, które mogą wyeliminować problem bolącego karku. Specjalnie wyprofilowane poduszki to stosunkowo niewielki wydatek, ale taki, który może wiele zmienić. Komfort naszego życia zależy od tego, jak się wyśpimy.

Materace i poduszki często wybiera się pośpiesznie, byle tylko mieć to „z głowy”. Tymczasem radzimy, żeby dobrze się nad zakupem zastanowić, przetestować kilka rozwiązań w sklepie i spytać się specjalisty. Nasz materac będzie spędzał z nami wiele godzin, wiec dobrze, żeby był najlepszym z możliwych.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz