Jak prać buty w pralce? Najważniejsze zasady

Jak prać buty? Choć pytanie może wydawać się dziwne, to wiele osób nie ma pewności, jak to zrobić. Ręcznie czy w pralce? Suszyć bębnowo czy nie? Jakich detergentów użyć? To wszystko ma znaczenie! Niewłaściwa pielęgnacja obuwia może doprowadzić do jego zniszczenia. Jak więc dbać o buty? Podpowiadam w dzisiejszym wpisie!

Podobno buty są wizytówką człowieka i z pewnością jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Odpowiednio dopasowane, a przede wszystkim zadbane obuwie, zawsze robi dobre wrażenie, dlatego tak ważne jest, aby niezależnie od rodzaju, buty zawsze były czyste. Konieczność dbania o czystość obuwia nie budzi wątpliwości u nikogo, co innego metody usuwania zabrudzeń. Bardzo często czyszczenie butów za pomocą szczoteczki czy mokrej szmatki nie wystarczy. Są plamy, których nie jesteśmy w stanie usunąć ręcznie i w takich sytuacjach wiele osób po prostu wkłada buty do pralki. Trzeba jednak pamiętać, że pranie butów w pralce może w niektórych przypadkach doprowadzić do ich zniszczenia. Czy należy bać się prania obuwia w pralce? Jak to robić właściwie?

brudne białe trampki

Pranie butów w pralce – o tym trzeba pamiętać

Przede wszystkim warto wiedzieć, których butów nigdy nie wolno prać w pralce. Są to przede wszystkim buty skórzane i zamszowe. Nie wkładamy do bębna także takich, które posiadają skórzane lub zamszowe elementy. Wypranie tego rodzaju obuwia kończy się ich popękaniem, zmatowieniem, stwardnieniem, a nawet zmianą rozmiaru. To samo dotyczy butów klejonych, na obcasie, botków. Pod wpływem temperatury i wody klej rozpuszcza się, tworząc nieestetyczne zacieki i rozluźniając podeszwę i elementy klejone. Prać mechanicznie można za to większość butów szytych, zwłaszcza sportowych, np. trampki, tenisówki. Trzeba jednak pamiętać, aby nie prać ich zbyt często, ponieważ może to zmienić ich kształt.

Jak wyprać buty w pralce?

Przed włożeniem do pralki z butów trzeba usunąć wszelkie większe zabrudzenia, takie jak błoto, ziemia. Przed praniem należy wyjąć wkładki, warto także wyjąć sznurowadła. Obuwie pierzemy w niskiej temperaturze i obrotach, przez krótki czas, np. 30 minut. Stosujemy niedużą ilość proszku do prania i nie używamy płynu zmiękczającego. Najbezpieczniejszy sposób suszenia butów to włożenie do ich wnętrza suchych gazet i odstawienie ich do naturalnego wyschnięcia. W żadnym wypadku nie powinno się ich suszyć przy kaloryferze, czy na słońcu.

Jak prać skórzane buty?

Buty skórzane czyścimy wyłącznie za pomocą szczotki, wilgotnej szmatki lub gąbeczki. Trzeba unikać zbytniego przemoczenia obuwia. Po umyciu i osuszeniu butów, należy je wypastować. Uporczywych plam można pozbyć się za pomocą szarego mydła lub specjalnych produktów do czyszczenia butów skórzanych.

brązowe skórzane buty

Jak prać espadryle i inne buty o nietypowej konstrukcji?

Do czyszczenia butów takich jak espadryle można używać szczoteczki z średnio miękkim włosiem oraz rozpuszczonego w wodzie środka piorącego, np. szamponu do butów. W przypadku espadryli szczególnie wskazane jest unikanie zarówno pralki, jak suszenia w pobliżu źródeł ciepła.

Więcej porad na temat prania butów można znaleźć w tym artykule: https://urodaizdrowie.pl/jak-prac-buty-w-pralce-jak-prac-buty-zeby-ich-nie-zniszczyc

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz