Palenie papierosów to szkodliwy nałóg, który ma na swoim koncie mnóstwo śmiertelnych ofiar. Wiele osób zaczyna palić w wieku szkolnym, chcąc przypodobać się rówieśnikom. Niestety, nie zdają sobie sprawy, jakie może to pociągnąć konsekwencje w późniejszym życiu. Jesteś jednym z wieloletnich palaczy? Chciałbyś przestać palić, ale nie wiesz, jak to zrobić? Rzuć palenie raz na zawsze – dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego warto zacząć już dzisiaj!
Rzuć palenie – uratuj życie swoje i innych!
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów to tak naprawdę powolne samobójstwo na własne życzenie. Dym tytoniowy, który wytwarza się podczas palenia papierosów, zawiera nie tylko nikotynę, ale również jakieś cztery tysiące związków chemicznych! Wśród nich można znaleźć bardzo trujące i rakotwórcze substancje, na przykład amoniak, cyjanowodór, polon czy substancje smoliste. Również substancje smakowe zawarte na przykład w papierosach mentolowych wykazują działanie rakotwórcze.
Wszystko to potwierdzają bezlitosne i niestety bardzo smutne statystyki – na skutek palenia papierosów umiera rocznie w Polsce jakieś 70 tysięcy osób, a ich życie zostaje skrócone o jakieś 10 – 20 lat w porównaniu do osób niepalących. Palenie papierosów przyczynia się między innymi do rozwoju wielu rodzajów nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego czy oddechowego. Istnieje również zjawisko palenia biernego, którego ofiarami są osoby z bliskiego otoczenia palacza. Chcąc nie chcąc, wdychają dym papierosowy, co bywa nieraz bardziej szkodliwe niż samo palenie. Zatem palacz szkodzi nie tylko sobie, ale również swoim bliskim. Gdy więc ktoś z Twojego otoczenia mówi Ci: rzuć palenie, warto to poważnie przemyśleć.
Jak rzucić palenie?
Rodzi się więc to podstawowe pytanie: jak rzucić palenie, by więcej do nałogu nie wrócić? Cóż, pomysłów, sposobów i wspomagaczy jest naprawdę wiele – w aptekach dostępne są różnego rodzaju środki wspomagające osoby, które rozpoczęły walkę z nałogiem. Są to plastry, tabletki czy gumy mające na celu zmniejszyć głód nikotynowy. Jeżeli czujemy, że sami nie damy rady rzucić palenia, warto skorzystać z tych pomocy. Najważniejsza jest jednak motywacja – jeżeli będzie odpowiednio silna, pojawi się determinacja, która z pewnością zaprowadzi nas do celu.
Kolejna rzecz, którą warto przemyśleć, to sposób rzucania palenia. Jedni wolą odstawiać papierosy stopniowo, inni uważają, że muszą to zrobić z dnia na dzień, bo inaczej nigdy nie wyjdą z nałogu. Warto przemyśleć swoją sytuację, swoją osobowość i do niej dopasować najlepszą metodę rzucania palenia. Ze wsparciem bliskich na pewno się to uda!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz