Siatki centylowe dla dzieci – kontrola rozwoju dziecka

Pojawienie się dziecka na świecie to wyjątkowe wydarzenie dla rodziców. Przez pierwszy rok jego życia wiele się zmienia, nie tylko w życiu codziennym, ale też w rozwoju malucha. Szacuje się, że w ciągu zaledwie roku dziecko potraja swoją masę od chwili urodzin i zwiększa się o połowę. Niestety, czasem bywa tak, że dziecko nie do końca rozwija się prawidłowo. Jak można monitorować te zmiany, by w razie czego wyłapać pewne nieprawidłowości? Pomóc mogą siatki centylowe dla dzieci.

Siatki centylowe dla dzieci – czym są?

Siatki centylowe dla dzieci to prosta pomoc w kontrolowaniu, jak z biegiem czasu zmienia się masa i wzrost dziecka. Siatki te opracowane są osobno dla chłopców i dziewczynek, gdyż ich rozwój przedstawia się nieco inaczej. Regularnie zaznaczając na siatkach centylowych masę i wzrost dziecka, zyskamy przejrzysty obraz, jak z miesiąca na miesiąc dziecko rośnie i czy rozwija się prawidłowo.

siatki centylowe dla dzieci
Regularnie sprawdzając wzrost i masę swojego dziecka, możemy zobaczyć, czy rozwija się ono prawidłowo.

A czym jest centyl, wymieniony w nazwie siatek centylowych? To linia pokazująca fizyczny rozwój dziecka w stosunku do pewnych norm określonych dla jego płci i grupy wiekowej.

Jak korzystać z siatek centylowych?

Siatki centylowe dla dzieci są bardzo proste w użyciu. Wystarczy raz w miesiącu sprawdzić wagę i wzrost dziecka i nanieść wyniki na siatkę. Po jakimś czasie mamy możliwość zaobserwować, czy nasze dziecko rozwija się zgodnie z normami. Jakimi? Otóż każda siatka centylowa ma swoją interpretację. Na przykład jeżeli pomiary znajdują się pomiędzy 3, a 97 centylem, możemy być spokojni – dziecko rozwija się prawidłowo. Jeżeli pomiar znajdzie się między 10, a 25 centylem, oznacza to, że maluch rozwija się harmonijnie, ale ma po prostu drobną budowę – stąd niewielkie zmiany w jego rozwoju fizycznym. Niepokojąca może być natomiast sytuacja, gdy zauważymy gwałtowne zmiany pomiarów, na przykład masa dziecka znajdowała się w pobliżu 50 centyla i nagle spadła do 10 lub gwałtownie wzrosła powyżej 90 centyla. Wszelkie anomalia w rozwoju koniecznie należy konsultować z pediatrą.

siatki centylowe dla dzieci
Przykładowa siatka centylowa dla chłopca.

Im szybciej zauważymy niepokojące sygnały, tym łatwiej będzie można wykryć potencjalne schorzenia czy nieprawidłowości. Siatki centylowe dla dzieci to doskonała pomoc dla rodziców!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz