Schody z kostki brukowej – co wziąć pod uwagę przy ich budowie?

Budowa domu to nie tylko wzniesienie obiektu mieszkalnego. To także cala praca związana z zagospodarowaniem przestrzeni wokół posesji w sposób bezpieczny i miły dla oka. Jednym z elementów stanowiących niejako przedłużenie domu są schody prowadzące na taras lub ganek. Ich wykonanie to nie łatwe zadanie – należy wybrać odpowiednie materiały, dokładnie wymierzyć każdy fragment i stworzyć szczegółowy projekt. Jednym, z najchętniej wybieranych materiałów do budowy schodów jest kostka brukowa. Jest ona powszechnie dostępna, niedroga i trwała. Jak więc samodzielnie wykonać schody z kostki brukowej? O czym należy przy tym pamiętać?

Schody z kostki brukowej – jaki rodzaj kostki wybrać?

Jedną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć jest wybór materiału na budowę schodów. Na rynku można spotkać wiele rodzajów kostki brukowej, które różnią się od siebie jakością, kształtem, wielkością, wyglądem i sposobem wykonania. Ta różnorodność pozwala nam dopasować wygląd schodów do aranżacji zewnętrznej domu, alejek wokół domu czy podjazdu dla samochodu.

schody z kostki brukowej

W klasycznym budownictwie poleca się też klasyczne kolory kostki brukowej, czyli odcienie szarości, brązu i beżu. Zaś miłośnikom elegancji z pewnością spodobają się schody z kostki brukowej w kolorze biało-czarnym. Dobierając kostkę brukową, trzeba wziąć też pod uwagę, z jakimi wyzwaniami będzie się ona musiała na co dzień mierzyć. Chodzi o poziom zużycia, warunki atmosferyczne i potencjalne zabrudzenia. Warto stawiać na kostkę cechującą się dużą wytrzymałością, odpornością na mróz, wilgoć, promienie UV, a także z powłoką antypoślizgową. Dzięki temu schody będą w pełni bezpieczne dla użytkowników.

Przygotuj projekt oraz teren pod budowę schodów

Aby budowa schodów odbyła się bez żadnych wpadek, potrzebny jest dokładny projekt. Na początku wybieramy miejsce na budowę i obliczamy ilość potrzebnych stopni. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z zasadami budowy każdy stopień powinien mieć nie więcej niż 15 cm. Szerokość schodów nie powinna natomiast przekraczać 50 cm. W przeciwnym wypadku schody będą niekomfortowe i niebezpieczne. Uwzględniając te dwa parametry, w łatwy sposób obliczymy ilość stopni oraz ilość potrzebnego materiału. Kolejny krok to przygotowanie terenu pod budowę. Do tego zadania przyda nam się poziomica, drewniane paliki i sznurek, za pomocą których wyrównamy teren oraz oznaczymy wstępny plan budowy. Po zebraniu około 25 cm gleby z miejsca budowy rozkładamy na nim geokratę, która ochroni przed osuwaniem się ziemi oraz wyrastaniem chwastów.

schody z kostki brukowej

Kolejny ważny krok to podbudowa pod schody z kostki brukowej, osadzenie elementów brzegowych, podbudowa pod poszczególne stopnie oraz budowa i ukończenie budowy schodów. O tym, jak je wykonać przeczytacie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz