Tanie podróżowanie, czyli wymarzony urlop za niewielkie pieniądze

Trwa sezon urlopowy, a to oznacza, iż wielu z nas planuje wypoczynek. Niezależnie od tego, czy chcemy wyjechać z drugą połówką, całą rodziną, a może gronem przyjaciół, z pewnością zależy nam, by wyjazd kosztował jak najmniej. Tanie podróżowanie, w kraju lub za granicą, wymaga dobrego zaplanowania. Warto odpowiednio wcześnie rozeznać się, które kierunki urlopowe są dziś najtańsze jaki rodzaj transportu będzie bardziej opłacalny, z jakich niedrogich lub nawet darmowych atrakcji możemy skorzystać na miejscu, a także czy zabrać własne wyżywienie, wybrać opcję all inclusive w hotelu, a może stołować się w miejscowych restauracjach. Każda z tych rzeczy ma wpływ na końcowe koszty, których wysokość może być naprawdę bardzo zróżnicowana. Jak więc spędzić tanie wakacje w Polsce lub w Europie?

Tanie podróżowanie – jakie kierunki wakacyjne są najtańsze?

Wiele osób, planując urlop, bierze pod uwagę w pierwszej kolejności koszty związane z wyjazdem w konkretne miejsca. Dopiero wtedy decydują się, który kierunek obrać. Jakie kierunki wakacji w Europie okazały się najtańsze w tym sezonie? I co mamy na myśli, mówiąc, iż te miejsca są najtańsze? Na ogół w cenę wlicza się opłatę za nocleg, trzy posiłki i ceny usług oraz atrakcji dostępnych na miejscu. Osobno liczy się natomiast koszt dojazdu czy przelotu.

Tani urlop w Europie

W tym sezonie do najpopularniejszych i niedrogich kierunków urlopowych zaliczamy: Bułgaria, Słowenia, Grecja i wyspy greckie, Albania, Rumunia czy Portugalia. Kraje te od kilku lat przyciągają wielu turystów spragnionych słońca, wypoczynku na plaży, pięknych krajobrazów i cudownej pogody. A co powiedzieć o urlopie w Polsce? Gdzie opłaca się jechać?

Tani urlop w Polsce

Oczywiście najbardziej obleganym kierunkiem jest Morze Bałtyckie i miejscowości nadmorskie, trzeba jednak przyznać, że w niektórych miejscach urlop nad polskim morzem wychodzi drożej niż wakacje za granicą. Warto więc poszukać kwatery w miejscowościach tańszych. Należą do nich Dąbki, Sarbinowo, Rewa, Chałupy czy Karwia. Są to mniejsze mieściny leżące kilka lub kilkanaście kilometrów od większych i bardziej obleganych miejscowości nadmorskich, dzięki czemu ceny za noclegi bywają nawet o połowę niższe. Na wakacje równie chętnie wybieramy się w góry. Tam również znajdują się mniej lub bardziej znane miejscowości, w których ceny za noclegi znacznie się różnią. Do tych tańszych można zaliczyć: Polańczyk, Solinę, Wolę Matiaszową, Chrewt czy Wołkowyję mieszczące się w Bieszczadach.

tanie podróżowanie

Aby dodatkowo obniżyć koszty za nocleg, warto jechać na urlop w kilka osób i wynająć cały domek. Wtedy kwota zostaje rozbita na mniejsze sumy, po równo na każdego wczasowicza. Poza tym zamiast szukać noclegu w hotelach, lepiej wybrać kwaterę prywatną – być może będzie ona nieco skromniejsza, ale także cena będzie o wiele atrakcyjniejsza.

Podróż – samochodem czy samolotem?

Gdy mamy już wybrany kierunek wakacji, musimy zadecydować, czy chcemy jechać tam samodzielnie samochodem, skorzystać z przewozu typu autokar, a może przelotu samolotem. W przypadku wakacji w Polsce na ogół częściej wybieramy samochód, niemniej opłacalne bywa też podróżowanie busami, które mogą nas zawieźć w miejsce docelowe nawet za kilka złotych, jeśli trafimy na ciekawą ofertę. Podobnie loty samolotem dostępne w trybie ‘last minute’ miewają bardzo korzystne ceny. Jeśli zależy nam na jak najtańszej podróży, warto monitorować aktualne ceny przelotów lub przejazdów, gdyż ich cena może znacznie spaść nawet w ostatniej chwili. Tanie podróżowanie często wymaga od nas nieco elastyczności i gotowości do nagłej zmiany planów. Dla wielu osób właśnie ten dreszczyk emocji w połączeniu ze znacznymi oszczędnościami jest najprzyjemniejszą częścią urlopu.

tanie podróżowanie

Dla osób wolnych, które podróżują w pojedynkę, a cel ich podróży nie do końca jest jasno określony, świetnym i tanim sposobem przemieszczania się jest auto-stop. Korzystanie z niego wymaga jednak dużej dozy ostrożności i doświadczenia. Jeżeli chciałbyś skorzystać z tej formy podróżowania po raz pierwszy, lepiej dołączyć się do kogoś znajomego, kto ma w tym wprawę. Nowocześniejszą i bardziej pewną formą auto-stopu jest „carpooling”. Na czym polega? Chodzi tu o „udostępnienie” miejsca w samochodzie kilku osobom, które obierają ten sam kierunek. Informacje o tym można znaleźć w specjalnych serwisach internetowych. W ten sposób można znacznie obniżyć koszt dojazdu, niezależnie od tego, czy jedziemy własnym samochodem czy jako dodatkowa osoba. Mamy też pewność, że transport dopisze i dotrzemy do celu, w przeciwieństwie do spontanicznego łapania auto-stopa na drodze.

Kiedy wybrać się na urlop, by było taniej?

Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, iż w samym środku sezonu ceny za noclegi, wyżywienie, przejazd czy przelot są droższe niż poza sezonem. Dlatego wiele osób, planując wakacje, postanawia wybrać się na nie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lub tuż po nim. To czas, gdy w miejscowościach turystycznych nie ma jeszcze aż takiego tłumu turystów, a ceny są o jakieś 20% niższe. Czerwiec lub wrzesień to idealne miesiące na urlop dla kogoś, kto naprawdę chce odpocząć i zażyć spokoju, bez tłumu rodzin z dziećmi, które przyjeżdżają na wakacje w lipcu i sierpniu.

tanie podróżowanie

Jak widać, tanie podróżowanie jest możliwe i dostępne dla każdego, wystarczy tylko dobrze zaplanować swój wyjazd i śledzić na bieżąco promocyjne oferty biur podroży czy linii lotniczych i przewozowych.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz