Urostomia – czym jest i jak z nią żyć?

Gdy zaczyna szwankować nam zdrowie, zabiegamy o jak najlepszą opiekę medyczną. Czasem okazuje się, że aby odzyskać zdrowie, musimy poddać się zabiegowi, który bardzo wpływa na nasze codzienne życie. Jednym z takich zabiegów są wszelkiego rodzaju stomie. Dziś dowiemy się, czym jest urostomia i jak można z nią normalnie żyć.

Czym jest urostomia?

Urostomia, czyli mówiąc inaczej przetoka moczowo-skórna, to stomia wykonana w obrębie układu moczowego. Jej zadaniem jest odprowadzanie moczu poza organizm. Jest wykonywana, gdy na skutek choroby bądź urazu niemożliwy okazuje się odpływ moczu naturalną drogą. Urostomię wykonuje się na kilka sposobów. Można ją wyłonić, zakładając cewnik do pęcherza przez powłoki brzuszne, wyprowadzając moczowodu na zewnątrz lub założenie cewnika do moczowodu. Czasami urostomię wykonuje się też, zakładając dren prosto do nerki. Wybór metody zależy od rodzaju schorzenia i uszkodzenia układu moczowego.urostomia

Urostomię zaleca się wykonać w następujących przypadkach:

• kamica nerkowa lub moczowodowa, utrudniająca odprowadzenie moczu z nerki;
• złośliwe nowotwory układu moczowego;
• gruźlica układu moczowego;
• urazy pęcherza czy dróg moczowych;
• zmiany popromienne po wykonanej radioterapii;
• wady wrodzone dróg moczowych i pęcherza;
• dysfunkcja neurogenna pęcherza moczowego i jej niektóre postacie.

Jak żyć z urostomią?

Dla wielu osób konieczność wykonania urostomii jest bardzo ciężkim przeżyciem. Jej wykonanie bywa jednak warunkiem przeżycia i możliwości w miarę normalnego funkcjonowania. Urostomia to jednak coś, z czym można żyć bez większych komplikacji. Aby je ograniczyć, trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Zalecenia te będą dotyczyć przede wszystkim odżywiania. Osoba z urostomią powinna unikać nadmiaru soli i starać się odżywiać lekko i zdrowo. Poza tym należy kontrolować zabarwienie moczu i wypijać codziennie odpowiednią ilość płynów. Niedostateczne nawodnienie spowoduje, że mocz będzie ciemniejszy i zagęszczony.urostomia Pacjenci z urostomią powinni też unikać spożywania pokarmów zasadowych (białe mięso, białko jaj), czerwonego mięsa oraz szczawianów, i kontrolować ilość wapnia w diecie. Oprócz tego warto korzystać z dostępnych na rynku opatrunków i akcesoriów ułatwiających zachowywanie higieny i dbanie o urostomię. Listę takich produktów znajdziecie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz