Wybieramy idealny dywan do pokoju dziecięcego

Jeszcze niedawno wielu z nas nie wyobrażało sobie domu bez dywanów czy wykładzin dywanowych. Potem przyszedł czas na totalny minimalizm wnętrz, a co za tym idzie, dywany okazały się passe. Nie chodziło zresztą tylko o modę. Wielu doszło do wniosku, że dywan w domu to w gruncie rzeczy siedlisko kurzu i roztoczy i nie powinien znajdować się w mieszkaniu alergików. Dziś jednak dywany przeżywają drugą młodość. Coraz częściej pojawiają się w naszych domach, zwykle pełniąc funkcję dekoracyjną. Modne kształty, faktury i kolory sprawiają, że są one świetnym uzupełnieniem stylizacji, a przy tym nadają wnętrzu niepowtarzalnej przytulności. Ale czy dywan do pokoju dziecięcego to dobry pomysł? A jeśli tak, to jaki model dywanu wybrać?

Dywan do pokoju dziecięcego – za i przeciw

Zwolenników, jak i przeciwników obecności dywanów w pokoju kilkulatka jest chyba tyle samo. Jak wspomnieliśmy na wstępie, przeciwnicy często zwracają uwagę na to, iż dywan bardzo łatwo zbiera kurz, roztocza i bakterie, zwłaszcza gdy w mieszkaniu przebywa jeszcze zwierzę, takie jak pies czy kot. Wtedy oprócz kurzu i roztoczy dywan zbiera także ich sierść. Można więc powiedzieć, że jest to zbiór alergenów wszelakich. Jeśli nasze dziecko jest alergikiem, rzeczywiście może to nasilać objawy i nie być zdrowe dla dróg oddechowych dziecka. Ale! No właśnie, zawsze jest jakieś „ale”. Na co więc zwracają uwagę zwolennicy dywanów. Przede wszystkim na bezpieczeństwo dziecka, które jest stale w ruchu, a co za tym idzie, jest też narażone na upadki i różnego rodzaju urazy. Upadek na miękki dywan z pewnością będzie mniej groźny niż na twardą podłogę. Poza tym puszysty dywan w pokoju dziecka pozwala mu swobodnie poruszać się bez kapci, daje dodatkowe ciepło i jest po prostu przytulny. A co powiedzieć o kwestii czystości? Cóż, obecnie na rynku dostępne są nowoczesne sprzęty czyszczące i piorące. Regularne odkurzanie i pranie dywanu skutecznie zniweluje problem gromadzenia się kurzu i roztoczy. Czy zatem zdecydujesz się na dywan do pokoju dziecięcego?

Rodzaje dostępnych dywanów na rynku

Jeżeli zdecydujemy, że w pokoju naszego dziecka powinien pojawić się dywan, warto dobrze przemyśleć, jaki rodzaj dywanu wybierzemy. W sprzedaży możemy spotkać dywany wełniane, bawełniane, akrylowe czy poliestrowe. Istnieją też specjalne dywany dla alergików, które posiadają krótkie włosie i termo-utwardzone, podwójnie splecone włókna akrylu. Na który model się zdecydować? Warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób dywan będzie używany. Dziecko z pewnością często będzie się na nim bawić, siadać, dotykać rączkami. Dobrze więc, by nie był zbyt twardy, aby zabawa na nim sprawiała przyjemność. Z drugiej strony, dla własnej wygody, dobrze wybrać dywan o niezbyt długim włosiu, aby jego czyszczenie nie sprawiało kłopotów. Kolejna sprawa to kształt dywanu. Dywany owalne pięknie się prezentują na podłodze, ale nie będą praktyczne w pokoju dziecka, gdyż łatwo się przesuwają. Lepiej wybrać dywan, który zakryje większość podłogi i będzie się stabilnie trzymać podłoża, lub też wykładzinę dywanową. Na koniec postarajmy się dobrać dywan, który kolorystycznie będzie pasował do pokoju dziecięcego. Dywany dziecięce często przedstawiają scenki z bajek lub z motywem zwierzątek. Dla chłopców bardzo popularny jest dywan przedstawiający drogę w mieście. Taki dywan będzie jednocześnie służył do zabawy.

Pin It

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *